Opublikowany przez: monika.g 2020-01-02 16:30:51
Autor zdjęcia/źródło: Wymiana szczoteczki do zębów @ Bruno Glätsch z Pixabay
Szczoteczkę do zębów trzeba wymieniać co ok. 2-3 miesiące i to niezależnie czy widać już na niej ślady zużycia czy nadal wygląda jak nowa. Choć większość rodziców o tym wie to nie zawsze stosuje się do tej zasady. To prawda, że nie zawsze da się zapamiętać kiedy szczoteczki całej rodziny były ostatnio wymieniane. Jednak warto sobie to np. zanotować i pilnować, ponieważ szczoteczka do zębów pełni niezwykle ważną rolę w prawidłowej higienie jamy ustnej.
Podczas użytkowania szczoteczki do zębów tworzą się na niej mikrouszkodzenia. Nawet jeśli nie widać ich gołym okiem, a szczoteczka wygląda jak nowa w jej zakamarkach, szczególnie na włosiu gromadzą się szkodliwe bakterie i grzyby.
Samo płukanie jej wodą po umyciu zębów nie wystarczy. Raz na jakiś czas można ją wyparzyć wrzątkiem (nie myj jej również w zmywarce, ani nie dezynfekuj w mikrofalówce). Nie uchroni jej to jednak przed zużyciem i po 3 miesiącach konieczna jest jej wymiana na nową. Dobrym pomysłem jest wybieranie szczoteczek posiadających specjalne włókna, które blakną pod wpływem użytkowania. Wtedy widać gołym okiem kiedy szczoteczkę powinno się wymienić.
Jeśli Twoje dziecko lub Ty używacie szczoteczki do zębów krócej niż 2-3 miesiące, ale w tym czasie chorujecie na zapalenie gardła, zatok, oskrzeli, dziąseł, grypę lub przeszliście jakąkolwiek inną infekcję to po wyleczeniu również wymieńcie szczoteczkę do zębów na nową.
To bardzo ważne, ponieważ w czasie infekcji na szczoteczce gromadzą się drobnoustroje, które nawet po wyleczeniu choroby mogą spowodować jej nawrót.
Wiadomo, że zęby powinno się szczotkować 2 razy dziennie przez dwie minuty. Ważny jest jednak również sposób ich szczotkowania. Szczoteczkę należy trzymać pod kątem 45 st. w stosunku do zębów i czyścić je ruchem obrotowo-wymiatającym od dołu ku górze każdego zęba. Pamiętaj też o czyszczeniu języka i używaniu u starszych dzieci nitki dentystycznej i łagodnego płynu do płukania jamy ustnej.
CZYTAJ TEŻ:
Zmiany w programie 500 plus od roku 2020: bony zamiast gotówki?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.